eco-product-review-guide-logo.png
A sustainable Product Review Guide
for the community by the community

Health & Beauty Sustainable Product Reviews

Shampoo-bars.jpg

Hair & Body Products

 
 
LULUX-SHAMPOO-CONDITIONER-BARS.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg

1. How much does it cost?

​    $29.87

2. How effective is it? Does it work?

​   The shampoo has a great lather really leaving your hair feeling fresh and clean.

   The conditioner bar is amazing as well! Leaves my hair soft and shiny. 

3. Does it have fragrance? Natural or Synthetic? 

​   There is a mild pleasant natural scent. Very mild.

4. What sort of packaging does it have and come with?

​    The 4 bars are wrapped in tissue paper and come in a little cardboard box

5. What is it's life cycle?

​    You can recycle the box and the bars are all used up.

6. What do you like the most?

​  The bars last at least 3 months so it’s very cost effective! These bars have worked as good       if not better than any bottle shampoo I have used. I have chin length thick, fine hair. 

7. What do you like the least?

   When the shampoo bar is thin (after a few months use) and if falls it it breaks into little  pieces.

​8. How do I purchase it?

   Amazon.

Lulux 2 Shampoo Plus 2 Conditioner Bar Set. 

Natural Organic Set. Normal, Dry and Damaged Hair

TREE.jpg

TREE review 1-5 (5 Best)

Four Elements Organic Herbals: Cooling cream

1. How much does it cost?

   $19.95

​2. How effective is it? Does it work?

3. Does it have fragrance? Natural or Synthetic?

    Yes, a natural peppermint scent.

4. What sort of packaging does it have and come with?

    It comes in a little glass jar.

​5. What is it's life cycle?

   It’s packaging made it last for a very long time and the lotion even stayed in the jar well           because of how well the cap stayed on.

6. What do you like the most?

  The cool feeling it gives my feet. It keeps me moisturized in the dryness of the winter.

7. What do you like the least?

   It takes a long time to absorb

​8. How do I purchase it?

   fourelementsherbals.com

peppermint-thyme-cooling-cream-FRE_main,1.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg

TREE review 1-5 (5 Best)

 
TREE.jpg
TREE.jpg

Four Elements Organic Herbals: Muscle Cream

1. How much does it cost?

   $19.95

​2. How effective is it? Does it work?

​3. Does it have fragrance? Natural or Synthetic?

   Yes, a natural gingery smell.

4. What sort of packaging does it have and come with?

    It comes in a little glass jar.

​5. What is it's life cycle?

    Since it comes in a glass jar, it’s easy to keep from spilling out. It lasts a long time.

​6. What do you like the most?

   The feeling it gives my muscles after working out. 

​7. What do you like the least?

  None

​8. How do I purchase it? 

   fourelementsherbals.com

four element muscle joint cream.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg

TREE review 1-5 (5 Best)

   Hot Cherry Pillows

1. How much does it cost? 

   The pillows are all varied prices with the mid range being around $30.00 

2. How effective is it? Does it work?

   Yes. The pillows are made to heat up and be a soothing warn pillow to sit with. It definitely       does that and it is nice to relax after a long day 

​3. Does it have fragrance? Natural or Synthetic?

  Not really, it does say it will smell like cherry pie but it does not smell like anything

​4. What sort of packaging does it have and come with?

   It comes nicely tied up in a ribbon with a cardboard tag that has heating instructions 

​5. What is it's life cycle?

  I have not had it for very long but it feels like nice fabric that will last a long time

6. What do you like the most?

   I like the ability to heat it up when i’m cold 

7. What do you like the least?

   It smells kind of strange

​8. How do I purchase it?

   hotcherrypillows.com

TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg

TREE review 1-5 (5 Best)

maddie-hot-pillow.jpg
hotcherrypillow.jpg
 
indy-q-tip.jpg

Last Object Q-tip

1. How much does it cost? 

 ​$12.00 per Q-Tip

2. How effective is it? Does it work? ​

   It works great, after you use it you just put a little bit of soap and water on it and put

   it back in the case.

3. Does it  fragrance? Natural or Synthetic? 

   It is synthetic but it is made from reusable ocean plastic

 4. What sort of packaging does it have and come with?

    One Q-Tip was in a envelope that was made out of cardboard and when you pulled

    it out it was in a case.

5. What is it's life cycle? 

   It is made from reusable ocean plastic and it can be used many times.

​ 6. What do you like the most? 

   Like how it is travel size and it saves you money.

7. What do you like the least? 

  The first time you use it, it’s a little weird and uncomfortable, but after a couple of

   days you get used to it.

8. How do I purchase it? 

https://lastobject.com/pages/lastswab

TREE review 1-5 (5 Best)

TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
images.jpg
 

Dental Sustainable Product Reviews

tooth_edited.jpg

Woobamboo Silk Dental Floss

Dental products

woo dental floss.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg

1. How much does it cost? 

   $4.99

2. How effective is it? Does it work?

​    very effective

3. Does it have fragrance? Natural or Synthetic? 

    ​none

4. What sort of packaging does it have and come with?

   In a box

5. What is it's life cycle? 

​   fully biodegradable

6. What do you like the most?

   How smooth it is

​7. What do you like the least?

    ​nothing 

8. How do I purchase it?

    wamboobamboo.com 

TREE review 1-5 (5 Best)

Woobamboo Bamboo Toothbrush

woobamboo-adult-super-soft-woobamboo-toothbrush.jpg

1. How much does it cost? 

    $8.99 and up

2. How effective is it? Does it work?

    Works just as good as normal products

3. Does it have fragrance? Natural or Synthetic? 

    No Fragrance or noticeable smell

4. What sort of packaging does it have and come with?

    It arrives in a box 

5. What is it's life cycle?

   This product is recyclable ​

6. What do you like the most?

    How everything is biodegradable

​7. What do you like the least?

    I have no negatives.

8. How do I purchase it? 

  woobamboo.com They are made in the USA.

TREE review 1-5 (5 Best)

TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
woo-vanilla mint toothpaste.jpg

Woobamboo Vanilla Mint Toothpaste

1. How much does it cost? 

   The toothpaste is $7.99 per tube

2. How effective is it? Does it work?

It works great and cleans your teeth very well 

3. Does it have fragrance? Natural or Synthetic

It tastes fruity   

4. What sort of packaging does it have and come with?

It come in a box

5. What is it's life cycle?

The tube it comes in is the recyclable

6. What do you like the most?

​I like that is is made from Plant Based (sugar cane) materials instead of fossil fuel and using these helps lower my carbon footprint.

7. What do you like the least?

 The taste was not my favorite but it was not bad at all. 

8. How do I purchase it? 

  You can purchase them off of the wamboobamboo website. They are made in the USA.

 

TREE review 1-5 (5 Best)

TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg
TREE.jpg